Jak skompletować odpowiedni zestaw do gry w tenisa?

Tenis ziemny to gra, która niemal od momentu powstania w drugiej połowie XIX wieku cieszy się wielką popularnością na całym świecie. Nawet osoby zupełnie nie zorientowane w tej dyscyplinie sportowe kojarzą największe wydarzenia sportowe, takie jak turnieje wielkoszlemowe jak Wimbledon czy Australian Open. Chcąc zacząć uprawiać tę szlachetną dyscyplinę sportu konieczne jest skompletowanie odpowiedniego sprzętu. Co jest najbardziej podstawowym wyposażeniem tenisisty? Jakie rzeczy się przydadzą początkującemu graczowi?

Rakieta i piłki

REKLAMA:

Rakieta i piłki

Oczywiście pierwszym, najbardziej podstawowym elementem wyposażenia, bez którego nie jest możliwe rozpoczęcie gry jest rakieta do tenisa ziemnego. Rakieta taka składa się z kilku podstawowych części, od dołu kolejno: trzymanej w dłoni rączki, rozwidlającego się trzonka z gardłem, który przechodzi w ramę, tzw. pętlę, która jest wypełniona naciągiem, czyli potocznie mówiąc siatką, którą odbijana jest piłka. Współczesne rakiety wykonane są z włókna węglowego o różnej elastyczności.

Czy różnice te mają wpływ na przebieg gry? Oczywiście! Im sztywniejsza jest rama rakiety tym większa jest moc uderzenia, ale niestety zmniejsza się kontrola nad piłką. Dlatego poleca się wybierać nieco bardziej giętkie modele. Do rakiety potrzebne są charakterystyczne kauczukowe, pokryte filcem piłki, w kolorze żółtym.

Buty

Podstawą wygody gracza w tenisie ziemnym są odpowiednio dobrane buty. Mają one zapewniać tenisiście odpowiedni komfort, przyczepność i swobodę poruszania się po nawierzchni kortu. Toteż buty takie nie powinny być ani za ciasne ani za luźne. Nie powinny sprawiać dyskomfortu ani tym bardziej otarć!

Warto także wiedzieć na jakich kortach zamierzamy grać, czy na twardych, ziemnych czy trawiastych. W zależności od rodzaju należy dobrać buty z odpowiednią podeszwą. Większość producentów zamieszcza odpowiednie oznaczenia na butach, dzięki czemu łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni model.

Ubiór

Idąc na kort powinniśmy zadbać także o nasz strój, który powinien być odpowiednio dopasowany do ciała tak, aby nie ograniczał ruchów i odprowadzał nadmiar wilgoci. Klasyczny strój to dla panów krótkie spodenki i koszulka polo, zaś dla pań koszulka polo, z krótkim rękawem lub na ramiączkach i spódniczka lub spodenki, a także sukienka tenisowa. W chłodniejsze dni odpowiednio zakłada się oddychające bluzy i leginsy. Warto także wyposażyć się w dodatkowe elementy stroju, takie jak chłonące pot frotki czy daszki lub czapki z daszkiem, zapewniające ochronę przed słońcem.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.